Gmina Dąbrówka
Oficjalny Serwis Informacyjny

Kontakt z Urzędem Gminy: (29) 757-80-02 urzad@dabrowka.net.pl

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Na Nizinie Mazowieckiej – tuż pod Warszawą

Gmina Dąbrówka jest gminą wiejską, położoną w centralnej części Polski, w odległości około 25 km na północny-wschód od granic Warszawy. Administracyjnie znajduje się w powiecie wołomińskim (stanowi jego północną granicę), należącym do województwa mazowieckiego. Od północy graniczy z gminą Somianka (powiat wyszkowski), od północnego-wschodu z gminą Zabrodzie (powiat wyszkowski), od zachodu z gminą Radzymin (powiat wołomiński), od południa z gminą Klembów (powiat wołomiński), a od południowego-wschodu z gminą Tłuszcz (powiat wołomiński). Przez teren gminy przebiega droga ekspresowa S8, łącząca Warszawę z Białymstokiem. Ze względu na warunki przyrodnicze teren gminy znajduje się na obszarze Niziny Mazowieckiej. 

Zgodnie z regionalizacją fizycznogeograficzną Polski prof. Jerzego Kondrackiego gmina leży w obrębie następujących jednostek Pozaalpejskiej Europy Środkowej:

  • Prowincja: Niż Środkowoeuropejski (31)
  • Podprowincja: Niziny Środkowopolskie (318)
  • Makroregion: Nizina Środkowomazowiecka (318.7)
  • Mezoregion: Dolina Dolnego Bugu (318.74), Równina Wołomińska (318.78)
Gmina Dąbrówka zajmuje zachodnią część dwóch mezoregionów graniczących z Kotliną Warszawską. Jej północna część znajduje się w obrębie Doliny Dolnego Bugu, stanowiącej kilkukilometrowy pas wzdłuż rzeki Bug. Natomiast pozostałe tereny, stanowiące większość areału gminy, to obszar Równiny Wołomińskiej.


Strona oglądana 2223 razy.