Gmina Dąbrówka
Oficjalny Serwis Informacyjny

Kontakt z Urzędem Gminy: (29) 757-80-02 urzad@dabrowka.net.pl

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Afrykański pomór świń – ASF

W nawiązaniu do spotkania władz i służb w siedzibie Nadleśnictwa Drewnica w Ząbkach w dn. 25 września br. w sprawie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), informujemy, że cały powiat wołomiński od dnia 3 września 2019 roku został objęty i znajduje się w strefie czerwonej (strefa najbardziej zagrożona).
Ikona
Ze względu na coraz częstsze pojawianie się stad dzików w miastach i wsiach, których m. in. przyczyną jest łatwy dostęp do pożywienia (np. przydomowe: kompostowniki, wysypiska, wyrzucanie odpadów itp.) spowodowało to kolejne problemy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, a szczególnie dzieci oraz brak możliwości wdrożenia procedur zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF.

W celu zminimalizowania niebezpieczeństwa, informujemy mieszkańców, że nie należy wyrzucać żywności wokół posesji. Szczególnym zagrożeniem objęte są gospodarstwa rolne, gdzie hodowana jest trzoda chlewna, w takich gospodarstwach rolnych należy wdrożyć wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie stosować bioasekuracje.

Wszelkie niezbędne informacje w zakresie ASF znajdą Państwo na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w Warszawie (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin).

Strona oglądana 163 razy.