10 stycznia 2024 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej im. Adeli Goszczyńskiej we Wszeborach, odbyły się warsztaty z eksperymentów wodnych w ramach realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. Program objął patronatem Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski.
Aktywni Błękitni" to bezpłatny program edukacyjny Wód Polskich dla szkół podstawowych realizowany pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Dla uczniów biorących udział w programie przygotowano wiele atrakcji. Uczestniczą oni m.in. w ciekawych lekcjach edukacyjnych, warsztatach, pokazach i wizytach studyjnych, zwiedzają obiekty hydrotechniczne, biorą udział w licznych konkursach, w różnych wydarzeniach plenerowych , np. w akcjach sprzątania terenów nadwodnych oraz piknikach edukacyjnych, podczas których edukują się poprzez zabawę. Prócz tego realizowane są – we współpracy z policją i strażą pożarną – pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Szkoły uczestniczące w programie mogą, na potrzeby zajęć edukacyjnych, korzystać z różnych materiałów, np. z scenariuszy lekcji, prezentacji, broszur, książek.
Podczas warsztatów uczniowie rozmawiali o wodzie, jej właściwościach, a także wzięli udział w pokazie eksperymentów wodnych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, nie raz zaskoczyły prowadzących swoją wiedzą. Wykonując szereg doświadczeń dzieci badały m.in. zjawisko konwekcji, siłę wyporu czy napięcie powierzchniowe. Największym zainteresowaniem cieszył się eksperyment pn. burza w butelce. Niemałe zamieszanie wśród uczniów wzbudził też wir wodny, lampa „lawa” oraz kolorowy deszcz w słoiku.
Zajęcia bez wątpienia zachęciły dzieci do eksperymentowania. Możliwość uczestniczenia w warsztatach z eksperymentów wodnych skutkuje tym, dzieci lepiej przyswajają wiedzę z zakresy właściwości fizycznych i chemicznych wody i ze zrozumieniem, a przy okazji dobrze się bawią.
Nauka nie musi być nudna!
Zasady certyfikacji
Założeniem programu jest stworzenie sieci szkół podstawowych, które we współpracy z uczniami oraz ich rodzicami, jak również nauczycielami i społecznością lokalną, systematycznie i regionalnie będą działać na rzecz edukacji wodnej, szczególnie w zakresie dbałości o wodę, środowisko wodne i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Przynależność do sieci szkół przyjaznych wodzie potwierdzana jest certyfikatem.
Certyfikat potwierdza spełnianie przez szkołę kryteriów szkoły promującej proekologiczne postawy oraz wyrobienie wśród uczniów nawyków bezpiecznego i aktywnego korzystania z zasobów wodnych.
Certyfikat jest okresowy – przyznawany na okres jednego roku. Przedłużenia Certyfikatu jest możliwe poprzez udział w kolejnej edycji programu.
Edukacja wodna to przyszłość – Szkoła im. Adeli Goszczyńskiej we Wszeborach z szansą na zdobycie wyjątkowego certyfikatu.