Gmina Dąbrówka
Oficjalny Serwis Informacyjny

Kontakt z Urzędem Gminy: (29) 757-80-02

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

barszcz Sosnowskiego

Uwaga na barszcz  Sosnowskiego 
 
Niebezpieczna dla człowieka roślina zwana "barszczem Sosnowskiego" rozsiała się już po całej Polsce. "Barszcz Sosnowskiego" (heracleum sosnowski) trafił do Polski z dalekiego Kaukazu. To roślina z rodziny selerowatych, baldaszkowatych. Opanowała głównie tereny wzdłuż rzek i zbiorników wodnych oraz nieużytki rolne i ogrody. W naszym klimacie barszcz osiąga gigantyczne rozmiary, nawet 3 - 4 metry wysokości.

Roślina ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, szczególnie w okresie lipca i sierpnia. Włoski pokrywające łodygę i liście wydzielają toksyczną substancję. Zetknięcie "barszczu Sosnowskiego" ze skórą człowieka powoduje głębokie i bolesne owrzodzenia skóry. Wywołuje uczulenie na promienie słoneczne, które prowadzi do poważnych oparzeń, ran i martwicy skóry. Najniebezpieczniejszy jest kontakt chwastu ze śluzówką oka.

Objawy pojawiają się na skórze po kilku godzinach od styczności z rośliną. Poparzone miejsca leczy się ogólnodostępnymi lekami, jednak kuracja jest długotrwała i żmudna. Zdarza się, że przebarwienia skóry utrzymują się nawet kilka miesięcy lub przekształcają się w trwałe blizny. 

"Barszcz Sosnowskiego" jest w szczególności zagrożeniem dla dzieci, które w okresie wakacyjnym częściej niż zawsze bawią się właśnie na łąkach. Ten groźny chwast zaatakował przede wszystkim południowe tereny kraju, jednak nietrudno go znaleźć także na terenie naszego powiatu. Roślinę nietrudno zobaczyć, jej wysokość sięga około 2,5 metra, a jej duże rozłożyste liście i kwiaty doskonale widać nawet jadąc samochodem. 

Karczowanie i ścinanie "barszczu Sosnowskiego" nie przynosi efektów ponieważ roślina bardzo szybko odrasta. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się jej jest wykopanie wraz z korzeniem i spalenie. Dowiedzieliśmy się także, że chemiczne zastosowanie preparatu Rundup 360 sl niszczy niebezpieczny chwast, ale i inne rośliny rosnące w koło.

Najlepiej po prostu omijać barszcz z daleka i przestrzegać o nim wszystkich, którzy go jeszcze nie znają.

oW przypadku pojawienia się „Barszczu Sosnowskiego” w Państwa okolicy prosimy o informację telefoniczną pod numerem telefonu 29 642 82 81 lub drogą mailową na adres anna.dobczynska@dabrowka.net.pl
Strona oglądana 612 razy.